Ostatnio bardzo popularny stał się marketing wielopoziomowy tzw. MLM Multi Level Marketing (inaczej zwany też marketingiem sieciowym, czy sprzedażą bezpośrednią). Osoby, które zarabiają w ten sposób bardzo chwalą sobie tą formę współpracy z markami. Jednak wiele osób myli i niesłuszne wskazuje, że MLM jest piramidą finansową. Jak więc odróżnić klasyczny MLM od piramidy finansowej? To postaram się wyjaśnić.

 1. Co to jest MLM?
 2. Czym jest piramida finansowa?
 3. Czym się różni MLM od piramidy finansowej?
 4. Czy warto być w MLM?
 5. Jak zarabiać na MLM
 • MLM Multi Level Marketing czyli inaczej marketing wielopoziomowy oparty jest na współpracy parterów biznesowych

 • Z MLM-ie zarabia się poprzez sprzedaż soją i swojego zespołu, a także na budowaniu swojej sieci sprzedawców i zarabianie także z ich sprzedaży

 • MLM jest niesłusznie kojarzony z piramidą finansową, która w naszym kraju jest nielegalna, a za tworzenie jej i namawianie do uczestnictwa przewidywana jest kara grzywny i/lub pozbawienia wolności

 • Piramida finansowa to nieuczciwa metoda pozyskiwania pieniędzy, opiera się głownie na pozyskiwaniu wpłat w postaci np. wpisowego od osób, które dołączają.

 • Zanim przystąpi się do jakiegoś programu partnerskiego warto sprawdzić firmę i poczytać plan marketingowy

 • Najbardziej znanymi firmami działającymi w branży MLM jest np. Avon

 • W sprzedaży bezpośredniej możemy zarobić od kilku złotych do nawet kilku tysięcy. Wszystko zależy od naszego zaangażowania.

Co to jest MLM?

MLM Multi Level Marketing
MLM Multi Level Marketing

Marketing wielopoziomowy (MLM) oparty jest na współpracy parterów biznesowych, którzy otrzymują wynagrodzenie poprzez polecanie i sprzedaż produktów danej marki. Poza tym zarabiają także poprzez budowanie swojej własnej sieci dystrybucji. Tak więc zarobki uzależnione są nie tylko od sprzedaży własnego zespołu, ale także od sprzedaży innych rekrutowanych partnerów. Jest mnóstwo znanych marek, które działają w ten sposób. Do najpopularniejszych zaliczyć można Avon czy Oriflame, itp. Obecnie jest to bardzo popularne zajęcie, które może wykonywać każdy, bez względu na to czy pracuje na etacie, jest bezrobotny, czy prowadzi własną działalność. W większości przypadków tego typu model biznesowy opiera się w dużej mierze na reklamie szeptanej. Jednak duża część osób działająca w ten sposób skupia się także na reklamie w internecie, w tym w social mediach.

Czym jest piramida finansowa?

piramida finansowa
piramida finansowa

Warto zaznaczyć już na samym początku, że piramida finansowa jest to nieuczciwa metoda pozyskiwania kapitału. Nie można na tym zarobić, ponieważ zyski mają tylko osoby na samej górze tejże piramidy, czyli założyciel oraz osoby tuż pod nim. Zazwyczaj takie systemy są nielegalne, ponieważ obiecują olbrzymie zwroty włożonej gotówki, a niestety nie ma na to szans. Najczęściej więcej można by było zarobić pozostawiając pieniądze np. na lokacie bankowej.  Piramida finansowa to model inwestycji, w którym inwestorzy otrzymują pieniądze ze środków włożonych przez kolejnych inwestorów. Pierwsza osoba, która wchodzi do piramidy jest opłacana przez następną wchodzącą osobę, a ta z kolei jest opłacana przez kolejnego inwestora i tak dalej. Ten schemat przypomina piramidę z coraz większą liczbą inwestorów.

Czym się różni MLM od piramidy finansowej?

MLM bardzo często mylony jest często z piramidą finansową. Jednak różnica jest tutaj bardzo duża. Przede wszystkim piramidy finansowe są nielegalne i za ich prowadzenie grozi kara pozbawienia wolności. Różnica polega na tym, że w marketingu wielopoziomowym każdy dystrybutor zarabia pieniądze poprzez własną sprzedaż oraz poprzez sprzedaż u swoich parterów, którzy im podlegają. W piramidzie finansowej zyski najczęściej pochodzą z wpłat osób, które dołączają do piramidy – nie rzadko są to mocno wygórowane kwoty wpisowego.

Czy warto być w MLM?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każdy musi sprawdzić, czy taka współpraca jest dla niego odpowiednia. Może to być jednak doskonały sposób na dorobienie sobie dodatkowej gotówki. W zależności od firmy z którą nawiążemy współprace możemy zarobić od kilkuset nawet do kilkudziesięciu tysięcy co miesiąc. Wszystko zależy od naszego zaangażowania i czasu jaki poświęcimy na tego typu zajęcie. Dobrym przykładem może być tutaj współpraca z marką Avon. Dzięki łatwemu i ciekawemu planowi marketingowemu w szybki sposób można zarobić na każdym etapie współpracy.

Jak zarabiać na MLM
zarobki- avon

Wiele osób zastanawia się w jaki sposób działa marketing wielopoziomowy i czy w ogóle to  jest opłacalne. Warto więc wyjaśnić to sobie np.  na przykładzie marki kosmetycznej Avon. Produkty firmy (np. kosmetyki) są zwykle sprzedawane przez niezależnych dystrybutorów (konsultantki i liderów sprzedaży). W przypadku konsultantów zarabia się na sprzedaży produktów. Kupujemy produkty z rabatem, sprzedajemy w cennie wyższej. Różnica między ceną zakupu, a ceną sprzedaży jest wiec zarobkiem i otrzymujemy ją praktycznie od razu do ręki. W przypadku bycia liderem sprzedaży mamy więcej możliwości zarobku. Liderom wypłacane są dodatkowo różnego rodzaju prowizje i premie. Uzależnione są one od ich własnej sprzedaży detalicznej oraz sprzedaży detalicznej osób, które rekrutują do swojego zespołu. Tak więc nie ma tutaj ograniczenia, im więcej osób zaprosimy do współpracy, tym więcej zarobimy.