Wszy najczęściej występują u dzieci. Zwykle występują w miejscach zaludnionych, często w szkołach czy przedszkolach i zapewne większość z małych uczniów choć raz niestety je złapie. Warto więc zapobiegać wszawicy, niż później ją zwalczać. Rodzice, którzy nigdy jeszcze nie zetknęli się z tymi żyjątkami, mogą nie wiedzieć jak wyglądają wszy u dzieci. Dlatego warto często oglądać dziecięce głowy, by wyłapać wszystkie nieprawidłowości, które zauważymy.
Wszy – jak wyglądają
Wszy są to pasożyty, które żyją tylko i wyłącznie na głowie człowieka i odżywiają się jego krwią. Wszy nie mają skrzydeł, więc nie latają, nie skaczą. Można się nimi zarazić tylko poprzez bezpośredni kontakt. Jako, że dzieci w szkołach czy przedszkolach dużo czasu poświęcają wspólnej zabawie, dlatego to one najbardziej narażone na zakażenie tymi pasożytami. Jak wyglądają wszy u dzieci? Dorosły osobnik może mieć ok 3mm długości, jest koloru najczęściej jasnobrązowego, ma trzy pary odnóży. Patrząc na wszy można zauważyć, że tułów jest zdecydowanie większy od głowy. Samica składa dziennie kilka (około 10) jaj z których po około tygodniu wylegają się małe osobniki. Jaja nazywane są gnidami, są małe, półokrągłe, przyklejone zwykle do nasady włosa. Można je znaleźć za uszami czy przy karku – tam najłatwiej je dojrzeć. Warto więc wiedzieć jak wyglądają wszy u dzieci, by na pewno zadziałać w odpowiednim momencie.
Sposoby na wszy u dzieci
Ze wszami można walczyć na kilka sposobów. Od domowych po różnego rodzaju gotowe preparaty, które można kupić w aptekach. Choć te domowe sposoby mają swoich wielu zwolenników, to nie do końca stwierdzono ich skuteczność. Warto więc podchodzić do nich z rezerwą, Najpopularniejszym domowym sposobem na pozbycie się wszów jest wcieranie we włosy i skórę głowy rozcieńczonego z wodą octu jabłkowego. Ocet wysusza gnidy, a także dorosłe osobniki, przez co łatwo je potem np. wyczesać. Miksturę nalezy nakładać na włosy kilka razy dziennie. Kolejnym domowym sposobem by pozbyć się wszy, jest nakładanie i wcieranie we włosy ciepłej oliwy z oliwek, która sprawia, że pasożyty się duszą. Wszawicę bardzo ciężko wyleczyć domowymi sposobami, jednak jeżeli chcemy zrobić to w sposób delikatny, bez podrażnień skóry itp to oczywiście możemy próbować. Gdy jednak po kilku dniach nie uda nam się zwalczyć pasożytów warto sięgnąć po preparaty z apteki. Wybór mamy na prawdę duży. Są różnego rodzaju szampony, odżywki, wcierki i preparaty. Można wybrać odpowiednią metodę w zależności od tego, czy szukamy sposobu by usunąć wszy z głowy dziecka, czy dorosłego. Warto przejrzeć wszystkie możliwości. Jeśli nie chcemy stosować tego typu preparatów, można także pomyśleć o specjalnym grzebieniu, który razi wszy prądem, a dla człowieka jest zupełnie nieodczuwalny.
Zapobieganie wszom
Stara mądrość mówi, lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o wszy to także tutaj się ona sprawdza. Wszawica jest kojarzona z brakiem higieny, z biedą i brudem. Nic bardziej mylnego, wszawica może dotknąć każdego, niezależnie od statusu społecznego. Jeżeli więc wysyłamy nasze dziecko do przedszkola zaopatrzmy się w specjalny spray odstraszający wszy. Uczulmy opiekunki, by nie czesały naszych dzieci jednym grzebieniem, by każde dziecko dbało o swoje przybory i nie pożyczało ich nikomu innemu. Często przeglądajmy włosy, skórę głowy. Jeśli nie wiemy jak wyglądają wszy u dzieci poszperajmy w internecie, zapytajmy przedszkolanki, by nie przegapić żadnych nieprawidłowości.
Najnowsze komentarze