Farbowanie włosów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów fryzjerskich. Zwykle wykonujemy go w profesjonalnych salonach fryzjerskich, jednak niektórzy z powodzeniem farbują włosy w zaciszu domowym. Jak pofarbować włosy, by ich nie zniszczyć? Czy należy się do tego jakoś specjalnie przygotować? Farbowanie włosów nie jest czynnością skomplikowaną, jednak wymaga od nas odrobiny wprawy, lub pomocy drugiej osoby.

Jak zafarbować włosy

Jeżeli zdecydujemy się na samodzielną zmianę koloru, warto stosować się do kilku podstawowych zasad, które sprawią, że nasze włosy będą prezentowały się perfekcyjne. Pierwszym krokiem jak zafarbować włosy jest wybór odpowiedniej farby. Rynek drogeryjny jest w tej kwestii bardzo rozbudowany. Do wyboru jest całe mnóstwo farb i preparatów koloryzujących, dzięki którym uzyskamy wymarzony kolor. Warto sprawdzić skład, poczytać trochę na temat danej firmy i wybrać tą farbę, która najbardziej nam odpowiada. Można zdecydować się na długotrwałą koloryzację, stosując tradycyjną farbę, można wybrać opcję farby bez amoniaku, lub szamponetkę na kilka myć, albo różnego rodzaju pianki koloryzujące.

farba do wlosow

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujesz dobrze mieć rozeznanie i poczytać trochę odnośnie danego preparatu, jeśli nie wiesz jak pofarbować włosy danym preparatem. Pamiętaj także o wyborze odpowiedniego koloru. Pamiętaj jednak, żeby ostrożnie dobierać odcień. W domu możesz bez problemu np. przyciemnić włosy o 2-3 tony, natomiast całkowitą metamorfozę warto przeprowadzić w salonie fryzjerskim. Jeśli decydujesz się na całkowitą zmianę np. z blond na czarny lub odwrotnie, oddaj włosy w ręce profesjonalistów.

Jak farbować włosy w domu?

Jeżeli jesteś już po zakupie farby do włosów, przeczytaj dokładnie zalecenia producenta. Z pewnością znajdziesz tam informację, aby wykonać próbę uczuleniową. To z pewnością pierwszy krok do tego, aby pofarbować włosy. Warto to wykonać, szczególnie jeśli jesteśmy uczuleni na różne preparaty chemiczne, nigdy nie farbowaliśmy włosów lub chcemy być pewni, że po farbowaniu otrzymamy niespodziankę w postaci krostek, czy innych nieprzyjemnych dolegliwości. Jak pofarbować włosy w domu? Przede wszystkim przygotuj wszystkie potrzebne elementy zgodnie z instrukcją. Pamiętaj, aby zabezpieczyć swoje ubrania, połóż ręcznik na ramiona i możesz przejść do dzieła. Rozczesz dokładnie włosy, nie myj ich wcześniej, możesz podzielić je na kilka części, by łatwiej Ci się nakładało farbę, jednak nie jest to konieczność. Jeśli masz odrosty, nakładanie farby zacznij właśnie od nich. Po kilku minach nałóż farbę na pozostałe włosy. Dzięki temu kolor na włosach będzie jednolity. Jak zafarbować włosy, aby nie były zniszczone? Po nałożeniu farby pilnuj czasu – nie zostawiaj farby dłużej niż jest wskazane, ani krócej. Zbyt długie oddziaływanie farby na włosach może uszkodzić ich strukturę. Zbyt krótkie trzymanie sprawi, że kolor wyjdzie inny niż wstępnie zakładałaś.

Czy można farbować włosy w ciąży

blank

Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najlepiej zapytać o opinię swojego lekarza prowadzącego. Jednak większość ginekologów nie widzi przeciwwskazań. Zwykle odradza się farbowanie włosów farbami zawierającymi szkodliwy amoniak. Jednak w tej chwili jest dostępnych tyle innych preparatów, które nie mają w składzie amoniaku, że na pewno znajdziemy dla siebie odpowiednią mieszankę. Farbowanie włosów w ciąży jest więc dozwolone dla wszystkich kobiet, które mają ochotę zmienić kolor na głowie.

Jak zafarbować włosy bibułą

To najłatwiejszy sposób i całkowicie bezpieczny. Można go stosować bardzo często, bo kolor dość szybko się wypłukuje. Jednak dzięki temu, co parę dni możesz zaskoczyć znajomych innym kolorem włosów. Oczywiście nie każde włosy są podatne na farbowanie bibułą. Najlepsze efekty uzyskasz na jasnych włosach, blondynki mają tutaj bardzo duże pole do popisu. Warto stosować bibułę ciemnego koloru, ponieważ zawiera ona mocniejszy barwnik, a co za tym idzie kolor który uzyskamy będzie bardziej intensywny. Istnieje kilka sposobów jak zafarbować włosy bibułą. Najłatwiejszy polega na owinięciu wybranych kosmyków kolorową bibułą, a następnie zmoczeniu ich wodą. Drugim sposobem jest moczenie bibuły w misce, a następnie należy w kolorowej wodzie na kilka minut zamoczyć włosy. Obydwa sposoby są skuteczne, ten pierwszy sprawdzi się jeśli chodzi o pasemka, drugi raczej do farbowania włosów na całości.

bibuła do farbowania włosów
Jak zmyć farbę z włosów

Niejednokrotne zdarza się, że nałożony przez nas kolor nie spełnia naszych oczekiwań. Jeżeli nałożyliśmy trwały preparat nie będzie łatwo go usunąć, jednak są i na to sposoby. Oczywiście najlepszą radą będzie udanie się do fryzjera po pomoc, który z pewnością pomoże nam uporać się z niechcianym kolorem. Są jednak także domowe sposoby jak zmyć farbę z włosów. Można pokusić się o używanie szamponów przeciwłupieżowych czy olejowanie włosów. Mimo że są to skuteczne metody, kolor wypłukuje się dość powoli. Warto więc przed zabiegiem koloryzacji dokładnie przemyśleć jaki kolor chcemy mieć na głowie i w jaki sposób chcemy go uzyskać.