Pies potrzebuje czasami kąpieli. Nie znaczy to jednak, że musimy go kąpać codziennie, czy nawet raz w tygodniu. Psy nie potrzebują kąpieli tak często jak ludzie. Oczywiście warto to zrobić, gdy nasz pupil po prostu mocno się ubrudzi np. w błocie, jednak na co dzień nie potrzebuje kąpieli. Jak często kąpać psa, który mieszka z nami i jest wyprowadzany kilka razy dziennie na spacer, a jak często takiego który całe dnie spędza na podwórku pilnując np. naszego domu.

Psy i kąpiel

Nie każdy pies lubi się kąpać. Tak więc jeżeli nie wymaga tego sytuacja nie fundujmy naszym czworonogom takich atrakcji. Częstotliwość kąpieli zależy od rasy i od długości włosów jakie posiadają. Najczęściej należy kąpać np. małe maltańczyki, ponieważ ich sierść jest dość długa i brud może głęboko się osadzić. Jak często kąpać psa, który żyje z nami pod jednym dachem? Jeżeli sytuacja tego nie wymaga, to można zrobić to raz w miesiącu albo nawet rzadziej. Psy które większość czasu spędzają poza domem możemy kąpać np. raz na pół roku. Oczywiście jeżeli wcześniej nie będą potrzebowały kąpieli.

pielęgnacja psów

Kosmetyki do pielęgnacji psów

Do kąpieli naszych psiaków należy użyć specjalnego szamponu. Na rynku znaleźć można mnóstwo kosmetyków przeznaczonych do poszczególnych ras, czy na konkretne dolegliwości. Wyróżnić tutaj warto szampony przeciwpchelne, hipoalergiczne, dla sierści długiej czy krótkiej itp. Wybór jest ogromny, a poza szamponami można także zakupić różnego rodzaju spraye, czy odżywki, które w połączeniu z odpowiednim szamponem dadzą lepsze rezultaty. Jeżeli nie wiesz jak często kąpać psa możesz także dopytać weterynarza przy okazji wizyty kontrolnej czy szczepień.

Każdy pies wymaga innej pielęgnacji, warto mieć to na uwadze przy wyborze czworonoga. Każda rasa ma inne wymagania, każdy włos wymaga innej pielęgnacji. Wiadomo, że psy o długiej sierści wymagają innej pielęgnacji niż te z sierścią szorstką lub krótkowłosą. Jeżeli brak Ci wiedzy jak często kąpać psa, warto zasięgnąć rady u kogoś doświadczonego w temacie. Może to być weterynarz lub osoba, która prowadzi salon pielęgnacji dla czworonogów.